
Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa to gwarancja zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Niestety czasami zdarzają się przypadki, w których nie jesteśmy w stanie uniknąć ubytku, dlatego też warto w takich sytuacjach jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli będziemy zwlekać zbyt długo z wizytą to wszystko może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, które można wygasić tylko poprzez leczenie kanałowe.
Czym jest leczenie endodontyczne?
Leczenie kanałowe, inaczej nazywane leczeniem endodontycznym wykonywane jest zawsze w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi oraz stanu zapalnego kości wokół zęba. Najczęstsze objawy to silny i dokuczliwy ból, z którym ciężko sobie poradzić. Czasami jednak jest to jedyny sposób, aby uratować zęba, w którym tkanka została całkowicie zmieniona chorobowo.
Leczenie endodontyczne to proces, podczas którego stomatolog dokładnie czyści i dezynfekuje kanały, a następnie szczelnie wypełnia opracowane miejsce. Cały proces musi zostać wykonany powoli i dokładnie, ponieważ tylko wtedy leczenie kanałowe będzie skuteczne i można będzie usunąć powstałe zmiany zapalne. Endodonta w Warszawie wykorzysta do takiego procesu odpowiednie środki dezynfekujące i materiały, którymi uszczelni wypełnienie i nie dopuści do pojawienia się z powrotem bakterii.
Do takiego specjalisty warto wybrać się gdy:
- pojawia się próchnica wtórna wokół wyleczonych już zębów,
- korona zęba została złamana,
- doszło do martwicy miazgi,
- spowodowaliśmy mikrouraz np. poprzez nawyk gryzienia długopisu.
W jaki sposób wykonuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem budzi wśród pacjentów wiele niepotrzebnych obaw. Najczęściej boimy się samego procesu leczenia endodontycznego, ale również związanego z tym bólu czy późniejszych komplikacji. Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, warto znać etapy takiego leczenia krok po kroku.
Kiedy pacjent otrzyma informację dotyczącą tego, że trzeba wykonać leczenie kanałowe, to na początek wykonywane są zdjęcia rentgenowskie chorego zęba. Na zdjęciu RTG stomatolog dokładnie widzi nie tylko samo budowę zęba, ale również cały korzeń.
Zanim dentysta przystąpi do wykonywania zabiegu, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Procedura rozpoczyna się od usunięcia próchnicy z zęba, a następnie wykonywane są otwory, żeby można było dotrzeć do kanałów korzeniowych.
Kiedy można już oczyścić kanały, lekarz za pomocą precyzyjnych i drobnych narzędzi usunie resztki miazgi i poszerzy kanały, aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. W następnym kroku wykonywana jest dezynfekcja kanałów zębowych za pomocą odpowiednich preparatów, takich jak roztwór podchlorynu sodu, który skutecznie zabija bakterie.
Po oczyszczeniu w pełni zęba stomatolog osuszy kanały i przystąpi do wypełnienia ich specjalistycznym materiałem. Na sam koniec szczelnie zabezpieczany jest ząb, co pozwala ochronić pacjenta przed ponownym rozwojem bakterii i na długi czas zachować żywotność.
Czy leczenie kanałowe powoduje ból u pacjenta?
Większość ludzi boi się korzystać z gabinetów dentystycznych, ponieważ obawia się bólu podczas wykonywania zabiegu. Jednak w obecnych czasach stosowane są specjalne środki znieczulające, dzięki czemu cały proces leczenia przebiega bezboleśnie.
Stomatolodzy z dziedziny endodoncji stosują najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwalają wyleczyć nawet skomplikowane i trudne przypadki. Zapisując się na wizytę, na początek zostanie przeprowadzona odpowiednia diagnostyka, następnie wraz z pacjentem lekarza mówi plan całej terapii i dopiero przystąpi do działania. Po wykonaniu zabiegu pacjent zgłasza się do dentysty co około 6 miesięcy na wizyty kontrolne.
Źródło: https://varsoviadental.pl/